Home Contact District News & Notices Activities & Athletics Resources
index navigation

 

 

2016-2017 White River Lady Tigers Basketball Schedule

 Date Time Opponent Location Score W/L *Seed Pts. Opp. W-L
Dec 08 6:30 p.m. CT Kadoka Area Kadoka        
Dec 14 TBA LNI Rapid City       -
Dec 15 TBA LNI Rapid City       -
Dec 16 TBA LNI Rapid City       -
Dec 17 TBA LNI Rapid City       -
Dec 29 6:30 p.m. CT St. Francis Indian White River        
Jan 05 6:30 p.m. CT Marty White River        
Jan 09 6:30 p.m. CT Lyman White River        
Jan 10 6:30 p.m. CT Todd County White River        
Jan 14 2:00 p.m. CT New Underwood New Underwood        
Jan 19 TBA Southern Plains Tourney White River       -
Jan 20 TBA Southern Plains Tourney White River       -
Jan 21 TBA Southern Plains Tourney Gregory       -
Jan 24 5:30 p.m. MT Bennett County Martin        
Jan 31 6:30 p.m. CT Lower Brule Lower Brule        
Feb 02 3:30 p.m. MT Wall Wall        
Feb 07 6:30 p.m. CT Gregory White River        
Feb 09 4:00 p.m. CT Stanley County Ft. Pierre        
Feb 14 7:00 p.m. CT Jones County White River        
Feb 17 2:00 p.m. CT Philip White River        

 

 

2016-2017 White River Boys Basketball Schedule

 Date Time Opponent Location Score W/L *Seed Pts. Opp. W-L
Dec 09 6:30 p.m. CT Jones County Murdo        
Dec 14 TBA LNI Rapid City       -
Dec 15 TBA LNI Rapid City       -
Dec 16 TBA LNI Rapid City       -
Dec 17 TBA LNI Rapid City       -
Jan 02 6:30 p.m. CT Kadoka Area Kadoka        
Jan 06 6:30 p.m. CT St. Francis Indian St. Francis        
Jan 12 TBA Jones Co Tourney Murdo       -
Jan 13 TBA Jones Co Tourney Murdo       -
Jan 14 TBA Jones Co Tourney Murdo       -
Jan 17 6:30 p.m. CT Philip White River        
Jan 21 TBA Hanson Classic Mitchell       -
Jan 27 4:00 p.m. CT Pine Ridge White River        
Feb 02 3:30 p.m. MT Wall Wall        
Feb 03 6:30 p.m. CT Bennett County White River        
Feb 09 4:00 p.m. CT Stanley County Ft. Pierre        
Feb 11 TBA DWU Classic Mitchell       -
Feb 17 5:00 p.m. CT New Underwood White River        
Feb 18 6:30 p.m. CT Todd County White River        
Feb 24 6:30 p.m. CT Lyman White River        

 

 

 

 White River High School Football Schedule

  Date Time Opponent Location Score W/L *Seed Pts. Opp. W-L
1     OPEN     - - -
2 Sep 02 7:00 p.m. CT Lead-Deadwood White River 8-12 L 36 2-1
3 Sep 09 7:00 p.m. CT Cheyenne-Eagle Butte Murdo 14-36 L 36 2-1
4 Sep 16 7:00 p.m. CT Wagner Wagner  16-40  L 33  1-3
5 Sep 23 7:00 p.m. CT Mobridge-Pollock Mobridge 0-47 L 33  2-3
6 Sep 30 7:00 p.m. CT Parkston White River  0-50  L 36 4-2
7 Oct 07 7:00 p.m. CT Todd County Mission        
8 Oct 14 7:00 p.m. CT Crow Creek Murdo        
9 Oct 20 7:00 p.m. CT Winner Winner        

White River High School Girls Volleyball 

Date Time Opponent Location Scores W/L *Seed Pts. Opp. W-L
Aug 30 6:30 p.m. CT Lyman Presho (12-25) (11-25) (8-25) L 39 11-3
Sep 01 6:00 p.m. CT New Underwood White River (25-20) (23-25) (24-26) (25-23) (15-7) W 41 1-7
Sep 03 1:00 p.m. CT Timber Lake Timber Lake (29-27) (21-25) (20-25) (25-18) (17-15) W 41 1-6
Sep 03 1:00 p.m. CT Stanley County Timber Lake (18-25) (13-25) (21-25) L 38 2-2
Sep 08 5:30 p.m. MT Bennett County Martin (25-20) (25-19) (25-15) W 43 1-8
Sep 10 TBA Kadoka Area Philip (25-21) (25-20) W 47 8-4
Sep 10 10:00 a.m. CT Jones Co Philip  (25-10) (15-25) (25-13)  W  41 5-16
Sep 10 TBA Sully Buttes Philip (9-25) (14-25) L 39 12-0
Sep 10 2:00 p.m. MT Harding County Philip (8-25) (17-25) L 39 8-1
Sep 10 5:00 p.m. MT Harding County Philip (15-25) (19-25) L 39 8-1
Sep 13 6:30 p.m. CT Jones County Murdo (20-25) (15-25) (13-25) L 30 1-10
Sep 15 5:00 p.m. MT Rapid City Christian Rapid City  (10-25) (2-25) (25-27) L 39 11-2
Sep 17 1:00 p.m. MT Philip White River  (19-25) (10-25) (10-25) L  39 13-3
Sep 17 1:00 p.m. MT Wall White River  (25-13) (20-25) (16-25) (13-25)  L 36 6-5
Sep 22 4:00 p.m. MT Pine Ridge White River  (25-19) (27-25)  W 49 11-7
Sep 22 5:00 p.m. CT Kadoka Area White River  (18-25) (18-25) (21-25)  L 36 11-4
Sep 27 5:15 p.m. CT Gregory White River  (25-15) (25-18) (25-19) W 44 8-9
Oct 01 10:00 a.m. CT Unknown Opponent LNI-Rapid City  2nd Place      
Oct 04 6:30 p.m. CT Todd County White River  (25-15) (25-16) (25-20) W 46  4-12
Oct 06 6:30 p.m. CT Winner White River        
Oct 13 6:30 p.m. CT Colome Colome        
Oct 18 6:30 p.m. CT Lower Brule White River        
Oct 24 6:30 p.m. CT St. Francis Indian White River        

White River Middle School Volleyball Schedule 2016-2017

DATE OPPONENT LOCATION TIME
Tue Sep 13 Bennett County White River 5:30pm
Thu Sep 15 St. Francis White River 4:30pm
Mon Sep 19 Jones Co Draper 4:30pm
Tue Sep 20 Winner White River 4:30pm
Sat Oct 1 WGP Conference Tourney Philip 10:00am
Tue Oct 4 Kadoka Area White River 5:30pm
Thu Oct 6 Philip Philip 5:00pm
Tue Oct 11 Todd Co White River 4:30pm
Thu Oct 13 Colome
Colome 4:15pm
Sat Oct 15 White River Invitational White River 9:00am
       

White River Middle School Football Schedule

DATE OPPONENT LOCATION TIME
Sat Sep 17 Kadoka Kadoka 11:00am
Mon Sep 19 Winner Winner 4:30pm
Sat Sep 24
Stanley Co
Murdo
10:00am
Mon Sep 26
St. Francis White River 4:30pm
Sat Oct 8 Philip Jamboree Philip 10:00am
Tue Oct 11 Bennett Co Martin 5:30pm
Mon Oct 17 Philip Philip
5:00pm

Footer

© 2013-2015 Copyright, All Rights Reserved
White River School District
White River, SD 57579

WRSD has no control over the content of pages we link to and is not responsible for said content. Faculty pages are the responsibility of the individual staff members.

Edit